Beļģu alus priecē, trase nobeidz.

28th May 2016 ING Night Marathon Luxembourg

Pirms.

Kāpēc Luksemburga? Gribējās sākt ar kādu ne tik zināmu valsti. Izmantoju mājaslapu kurā apkopoti lielākie vai zināmākie skriešanas svētki visā Eiropā/Pasaulē. Luksemburga iekrita labā datumā un mēnesī, atradu kā salīdzinoši vienkārši tur nokļūt un jau 2015. gada septembrī biju samaksājis dalību. Vairāk kā pusgadu iepriekš, tas tā ar mērķi, jo dalības maksa, tad ir mazāka un var izlīdzināt visa brauciena budžetu ilgākā termiņā. Līdz ar to viss ir iespējams un nemaz tik ļoti pa kabatu nesit. Janvārī jau kabatā bija arī lidojuma biļetes un martā arī autobusa biļete uz Viļņu. Izpētot loģistikas iespējas, kā tad teleportēties uz Luksemburgu, tad izvēle par labu krita atkal ar autobusu uz Viļņu un lidojums uz Briseli. Dzirdu kā gudrinieki jau bļauj, ka Ryanair no Rīgas uz Briseli piedāvā tiešo reisu. Jā, piedāvā, bet Briselē Tu ierodies tad piektdienas pašā vakarā ~23:00 un tad vēl jānokļūst vai nu uz Luksemburgu vai uz naktsmītni. Ja man sestdienas vakarā jāskrien, tad labāk izvēlos lidot no Viļņas un būt Briselē dienu ātrāk (ceturtdien) un normālā laikā ~19:00. Starp citu, lidojumus parasti meklēju kiwi.com (nesen nomainīja nosaukumu no skypicker). Atlika izdomāt, kā tad nokļūt no Briseles uz Luksemburgu. Ja sākumā biju pārliecināts, ka izmantošu vilcienu, jo varētu būt ātrāk un cena arī bija pieņemama, bet nedēļu pirms izbraukšanas cenas jau bija pieaugušas divas reizes. O ouuu 🙂 Atkal jāsaka paldies Couchsurfingam. Savā CS publiskajā profilā biju izveidojis savu ceļošanas plānu un dēļ tā viens Beļģis atsūtīja ziņu un ieteica kā opciju izmantot Blablacar . Un es tā arī izdarīju!

Blablacar ir platforma, kur satiekas šoferi ar ceļotājiem/līdzbraucējiem. Kur šoferi savām vajadzībām dodas no punkta A uz punktu B pilsētas ietvaros, valsts ietvaros, gan arī ceļojot starp valstīm utt. Cilvēks publisko savu maršrutu un ja ceļotājam tas der viņš piemet naudu benzīnam. Tas noteikti ir lētāk, kā ar publisko transportu un atkal ir iespēja satikt jaunus cilvēkus. Sistēma ir pavisam vienkārša, Tu rezervē sev vietu pie konkrētā šofera un samaksā prasīto cenu + nelielu komisiju šai mājaslapai. Pēc tam saņem sava šofera telefona nr., lai pēc tam konkrēti precizētu tikšanās vietu un arī saņem kodu, kuru pēc brauciena iedod šoferim un viņš pēc tam ar šo kodu no Blablacar saņem manis samaksāto naudu.

Ceturdiena (26.05.2016) 

Plāns bija aizlidot ceturdien, palikt vienu nakti izmantojot couchsurfing un nākošajā dienā doties uz Luksemburgu. Atrast hostu Briselē sanāca diezgan ātri. Tā kā ielidoju Briseles centrālajā lidostā (lidoju ar Brussels Airlines), tad arī meklēju hostu apkārtējos reģionos, lai vakarā nebūtu jāperās cauri visai Briselei :D. Centrālajā lidostā ir arī sabiedrisko autobusu viens no centrālajiem punktiem, respektīvi vari nokļūt, kur vien vēlies. Pusstundas brauciens līdz manai naktsmītnei, mazā ciematiņā, ko sauc par Zemst, nemaz Briseles centrā neiebraucot.

Par manu hostu. Paliku pie Annelies un viņas ģimeni. Pāris gadus atpakaļ nopirkuši vecu graustu un nu jau teju visu ir atjaunojuši un viņiem ir burvīga māja tieši blakus baznīcai. Annelies vīrs Bjeurn ar dažiem draugiem ražo paši savu alu. Beļģijā ir ļoti daudz mazās alus darītavas, tā ir kā tāda mazā goda lieta taisīt savu alu. Bjeurn un viņa draugu apvienība (firma) saucas “5 idiots”, kur vēl labāk. 🙂 Lai ražotu savu alu Tev nemaz īsti nevajag savu alus darītavu, Tu vari vienkārši to īrēt. Īrē visu tehniku utt un atnāc ar savām sastāvdaļām un savu recepti un pats ņem un taisi. Uztaisi lielu partiju un tad pats dzer vai tirgo. Protams saimnieks deva nosmeķēt vairākus alus gan paša taisītus, gan citus Beļģu alus. Teikšu godīgi, visi bija gardu muti dzerami. Stipri, nestipri, pat kviešu (tie man ne pārāk) man patika. Interesants bija alus “GEUZE Mariage Parfait” (GEUZE Perfektas kāzas). Tas nebija saimnieka taisīts, bet viņa mīļākais Beļģu alus. Tas ir kaut kas starp alu un šampanieti, kā alus ar citrusa piegaršu – skābens. Ļoti viegli dzerams, bet alkohols satur 6-8 %. Tad jau redzat sakarību kāpēc to sauc par “Perfektas kāzas” ? :). Šo alu veido sajaucot kopā 3 dažādos termiņos noturētus alus (piem. 1 gadīgs + 2 gadīgs + 3 gadīgs alus). Un derīguma termiņš viņam ir vairāki gadi, bet galu galā tas tik un tā garšo pēc alus! Tā nu provējot aliņus pļāpājām ar Bjeurn par visu ko, kamēr pārēji jau gulšņāja, jo nākošā tak darba/skolas diena. Arī mūsu pašu “Upenīte” (upeņu balzāms) saimniekam gāja pie sirds! 🙂 Tā kā bērni nesagaidīja manis atbraukšanu, tad nekas cits neatlika
kā celties kopā ar viņiem pāri septiņiem, lai ieturētu kopīgas brokastis, jo bērniem bija interese, kas tad te par svešo onkuli ir 🙂 Puika bija futbolists (mans čalis 🙂 ), pēc nogaršotajām serenādēm un kāruma sieriņiem kautrīgums jau arī noplaka un pirms skolas jau spārdījām bumbu pagalmā. Protams, bērni angliski nerunā, bet nu tas jau nebija šķērslis. Pat vēl paspēju iemēģināt un izvizināt mazos ar viņu ceļojumriteņiem (skat. zemāk galerijā). Pieminēšanas vērts fakts ir tāds, ka viņi (vecāki) jūnija pēdējā bērnu skolas dienā ar šiem ceļojumriteņiem un visām mantām savāc bērnus (9 un 7 gadus veci) pie skolas un taisnā ceļā dodas ceļojumā ar riteņiem apkārt Eiropai 14 mēnešu garumā! Tāpēc vēl ceru viņus sastapt Rīgā, kad jau veiks mājupceļu caur Latvijai. Ar šo visu vēlējos tikai parādīt, ko dod Couchsurfings kādas cilvēkus/ģimenes vari satikt, ko piedzīvot un ko uzzināt. Un šī ir tikai viena maza daļiņa.

Piektdiena (27.05.2016) 

Pavadījis bērnus uz skolu un atvadījies no saimnieka un lēnām dodos uz vietu, kur mani savāks mans Blablacar čalis Boris! Slava google maps un 6centīgajam megabaitam Eiropā! 🙂 Jo bez šiem abiem būtu grūtāk atrast vēlamo un nokļūt vajadzīgās vietās. Briseles sabiedriskais ir salinkots ar google maps un viss ir ļoti vienkārši, galvenais turēt dzīvu telefonu :D. Uzzinu, ka vilcienisti visi streiko, tad nu pārvietojos ar autobusiem. P.S. uz Luksemburgu tad arī nemaz nevarētu aizbraukt, ja būtu ieplānojis. Izmantoju nedaudz laika, lai aptaustītu Eiropas Parlamentu un vietējo picu bodi arī :). Parkā palasu līdzi paņemto žurnālu un reku Blablacar čalis Boris arī ir klāt. Boris ir fiziķis, kurš strādā Briselē, bet dzīvo Francijā mazā pilsētiņā netālu no Francijas-Vācijas robežas. Tā nu katru piektdienu brauc mājās un pirmdienu atpakaļ uz darbu. Strādā pie projekta, kas pēc 2 gadiem palaidīs kosmosā jaunu zondi, kas fotogrāfēs sauli. Sēžot blakus pat nedaudz sajutos, kā esot The Big bang theory seriālā. Pārākā coolīguma pakāpe! 🙂 Mašīnā es nebiju vienīgais pasažieris, bija vēl viens čalis, kurš brauc skriet pilno maratonu uz to pašu pasākumu kur es. Tahar – Alžīrietis, kas studējis Luksemburgā, bet tagad dzīvo Briselē. Karoč vietējais čalis, kurš pats piedāvājās parādīt un kā atrast vajadzīgās vietas Luksemburgā – vot necerēta veiksme!

Luxexpo un pasta party. Ar Tahar  aizdodamies uz Luxexpo pēc nr. un uzēst pastu. Tas bija kaut kas jauns un neredzēts. Viss notiek sava veida lielās noliktavās vai varbūt izstāžu telpās, bet nu ļoti lielas. Tad, lai tiktu pēc sava nr. bija izveidots garš līkločiem bagāts “mārketinga ceļš”, kas vijās cauri vairākām šim telpām. Pa ceļam tirgotāji, prezentētāji, masāžisti varēji nopirkt un izbaudīt visu ko, kas saistīts ar skriešanu un Luksemburgu. Tikai šīs trases beigās bija vieta, kur varēji izņemt savu maratona somiņu ar nr. un visām pārējām fīčām (skat. zemāk galerijā). Turpat arī pasta party. Es teikšu tas bija vēl līdz šīm neredzēts līmenis, jo bija pat iespējamas vairākas makaronu vai rīsu variācijas ar dažādām mērcēm. Ņēmu makaronus ar kaut kādu zaļu mērci (piedod neatceros, kā sauc – nerubiju angliski), bet garšoja kaut kas pēc pesto un avakado un pa virsu valrieksti. Ui un kā vēl pazuda manā mutes dobumā! 🙂 Aplūkojām finiša zonu, jo finišs arī būs iekšā šajā Expo, hmmm interesanti.

Tad jau ar savu googlmapi satieku savu hostu un pa mājām. Mani uzņēma couchsurferis vārdā Tomek – polis, kurš jau 3 gadus dzīvo un strādā Luksemburgā. Manu lūgumu izmitināt 2 naktis viņš apstiprināja diezgan ātri, laikam tāpēc, ka arī sportists un pats arī piedalīsies maratonā, tikai skries komandu ieskaitē kopā ar kolēģiem savus 10 km tikai. Varu piemetināt faktu, ka dodoties uz Luksemburgu īsti nebija skaidrs, kur vēl palikšu savu pēdējo nakti, jo Tomekam biju jautājis tikai par 2 naktīm (negribēju uzbāzsties ar tik daudz dienām) un daudzi citi CSeri atteica manu pieprasīju par pēdējo nakti.  Ai, bet baigi nesatraucos, kā būs tā būs. 🙂 Galu galā Tomek ļāva arī vēl pēdējo nakti palikt. Tā tas notiek, nezini kā būs, bet viss vienmēr ir labi! Jā!

Sestdiena (28.05.2016) 

Skrējiens.

Starta diena. Nu ir laiks jums atgādināt, ka šis ir ING Night Marathon. Tas nozīmē, tas notiek vakarā septiņos pēc vietējā laika. Kas tad tā par nakti vai ne? Redz, maratonisti nav tik žigli kā haļavčiki pusmaratonisti, kuri noskrien savu trasi līdz 2 h un tad jau ārā vēl gaišs. Tas nozīmē, ka kārtīgi izgulies, piecelies un zīlē kafijas biezumos ko darīt, lai negarlaikotos, lai nesagurtu lieki. Es izvēlējos visorģinālāko dienas pavadījumu – max ilgi pa matraci (gulēju uz grīdas), nobumbulēt laiku internātā (internetā), pa dienu aizšaut līdz vietējai bodei un uztaisīt visiem pusdienas pirms skrējiena. Interesanti, ka dalībniekiem līdz ar nr. tika izdalīti kuponi, kuru Tu varēji samainīt pret 1 kg banānu vietējā veikalā. Cool! 🙂 Tos arī uzreiz paķērām. Tomek dzīvokļa biedrs (arī polis, milzīgs kādi 2,10 m ) aizved uz Luxexpo, kur starts un finišs. Laicīgi esam, lai neko nekavētu un izdarītu visas vajadzīgās lietas, nu jūs jau zināt cisu cisu un tā.. :D. Vēlreiz izstaigāju “mārketinga trasi” tikai šoreiz jau daudz vairāk cilvēku un interesanti, ka kustība tikai vienā virzienā. Ja gribi tikt uz sākumu, tad jāiziet trase un jāapiet apkārt stūrim un jāsāk no sākuma :). Soma ar mantām nolikta glabātuvē un jau gaidu startu. Ar savu potenciālo laiku esmu starta pirmajā zonā. Mazāk cilvēku, vieglāka skriešana nu tā. Laiks labs, ja pirms tam uzlija, tad jau pirms paša starta viss sauss un ap +22 grādiem. Dzirdu “piu piu” un visi aiziet trasē! Luxexpo atrodas viņu “Jaunajā centrā”, tad trase ved uz centru un vecpilsētu. Jau no rīta sajutis svaigumu kājās, jūtu, ka ir šance par personīgo pacīnīties. Sākums iespaidīgs, līdz šīm ātrākie 10 km. Arī pateicoties dažiem noskrējieniem lejā lielākiem vai mazākiem, bet bija. Līdz 13 km turēju buru un pēc kāpumiem vēl spēju atkopties, bet jau ar nākošo tie mani piebeidza. Pat pilsētā, kur šauras ieliņas ar daudz cilvēkiem gar malām, bērniem, kuri grib high five iedot, kalns augšup bija grūts. Tie kāpumi nav stāvi, bet gari gan. Trase vietām pat atgādināja TV redzētos slavenos velo posmus Tour de France vai Giro d’Italia, kur skatītāji tik ļoti vēlas būt tuvu trasē dalībniekam vai vienkārši redzēt, kas notiek, ka pat īsti vietas nepaliek kur skriet. Mhm. Redzu, ka mans ātrums krītas un nav tik daudz laika atgūties pēc kāpumiem, tad arī saprotu, ka nebūs (personīgais), bet jānoskrien cienīgi. Pēdējie 4-5 km visi ir teju kāpums, katrā km kādi 700-800 m ir kalnā augšup. Tu piebeidz vienu km, pa taisni mazliet atkopies un ieraugi, ka jau nākošais kāpums skatās Tev sejā un ņirdz. Brīžiem liekas, ka pat galu neredzi. Jā, norakstu uz to, jo vainot izdzertos beļģu aliņus ceturdienas vakarā nav piedienīgi un es jau esmu kārtīgs puika :D. Piebeidzu trasi nedaudz vēlāk kā plānojis – 1:31:24. Bet finišējot jau šajā iekštelpā (trasē blakus man citi skrējēji nebija) un brīdī dzirdot, ka tagad skrien Raitis Grablovskis from Latvia (ceru, jūs arī izlasījāt ar ārzemju akcentu), tad tie laimes mirkļi pārņem Tevi un Tu saproti, ka esi īstajā laikā un īstajā vietā! Par organizatoriskām lietām viss bija labi padomāts un man patika. Tiko finišējis lēnā tempā turpini iezīmēto trasi turpat Luxexpo un tiec pie pirmās ūdens pudeles, ej tālāk paņem savu somu, turpini ceļu jau uz dušām (pičiņu pačiņu), sakopies saģērbies un turpini virzību uz tik patīkamo ēdienu/dzērienu placi. Latvietim jau interesē, ko tad svešā zemē uz galda liek sportistiem vai ne? Protams viss bija neierobežotos daudzumos – beļģu vafeles, keksi, enerģijas batoniņi, šokolāde, banāni, āboli, rieksti, pepsi, limonādes, ALUS. Paēdis ar smaidu sejā turpinu iezīmēto ceļu atgriežu īrēto čipu (laika mērītājs) par ko saņemu atpakaļ 5 eur (par izmaksām vēlāk) un iedodu medaļu, lai iegravē manu vārdu, uzvārdu un laiku uzreiz (!) par ko biju iepriekš jau samaksājis. Cits līmenis salīdzinot ar Parīzes pusmaratonu, tur man pa pastu atsūtīja metālisku pielīmējamu plāksnīti pie medaļas. Pff.

Tā kā mans namatēvs skrēja tikai 10 km viņš jau bija mājās, bet es biju ieplānojis vēl kādā bārā noskatīties Champions league finālu. Uz bāru nevajadzēja braukt, jo tur pat Luxexpo bija projektors, kur varēja skatīties un tusēties mūzikas, hotdogu un citu cilvēku sabiedrībā, jo daudzi jau vēl trasē. Bija jau tumšs un pirms finiša zonas maratonistiem ceļš bija izgaismots ar daudz mazām lāpām. Noteikti tas būtu patīkami izskriet tām cauri. Ticis līdz centram ap 23:30 redzu vēl dažus skrienošos maratonistus (turpina cīņu), jo trasē jau 4.5 h viņi. Aizgūgloju līdz transportam un aidā uz saimniekmājām.

Svētdiena (29.05.2016)

No rīta pat tīri svaigs jutos. Pēc visiem iepriekšējiem pusmaratoniem ir bijušas lielākas muskuļsajūtas. Jā, biju gatavs, bet tie “Kalniem pāri” (izdziedāji?) nolika mani pie vietas. Tad svētdien bija plāns iet un izstaigāt to mazo Luksemburgas pilsētiņu, pat gribējās izbraukt uz kādu pilsētu ārpusē, bet nu beigās tik cik centrstaigātājs biju. Mans namatēvs arī bija aizņemt un nevarēja izrādīt visu to krāšņumu, kas slēpjas šajā pilsētā. Tagad saprotu, ka tomēr tas bišķi pietrūka šim ceļojumam, bet savus 14 km nostaigāju :). Losis gan biju, ka neaizlaidu uz to viņu futbola stadionu. Vai jau teicu, ka tādēļ esmu losis? 😀 Vēl man “personīgais” fotogrāfs neuzskatīja par vajadzību braukt un fotografēt, visu tad atlika pašam, bet nu rūpējoties
par google maps dzīvotspēju saudzīgi ar savu Huawei izturējos attiecībā pret bildēšanos. Beigās sēdēju pilsētas centrā un klausījos vienu ielu muzikantu, kura balsī kaut kas bija. Ļoti lipīga, ka gribās klausīties un klausīties. Ar akustisko ģitāru savā stiliņā ielas pieskandināja ar gabaliem kā Deep Blue Something – Breakfast At Tiffany’s, BOB DYLAN – Mr Tambourine Man, The Zutons – Valerie vai Ben e. king – Stand by me. Baudījums 🙂

Pirmdiena (30.05.2016)

Laika prognozes. Jau pirms ceļojuma skatījos cik tad būs silts Briselē, Luksembourgā un visur solīja +16-18 grādus ar iespējamu lietu, pērkoņiem, zibeņiem. Tad man tomēr paveicās, jo tikai sestdien un svētdien mazliet uzlija, bet silts bija visu laiku, tie +22. Pirmdien, tad beidzot atnāca +16 un kā lietus no rīta blieza vaļā tā nezinu vai tagad vēl apstājies. Drēgns, slapjš un auksts, bet skatos Rīgā bikini temperatūra 😀 Atvados un saku paldies savam namatēvam un dodos uz to kontrolpunktu kur atkal ar savu Blablacar Borisu dodos atpakaļ uz Briseli. Briselē arī lietus, liels vējš un auksts, lai gan biju ieplānojis laiku Briseles izpētei, tad ar to aukstumu un lietu maršēju teju pa taisno uz lidostu. Šeit atkal paveicās, jo bija jābrauc uz Charleroi lidostu ārpus Birseles (~40-50 min brauciens), bet kad iekāpu autobusā pēc mirkļa sākās baigais korķis dēļ kaut kādiem lietus izraisītiem plūdiem. Kādu stundu vismaz nosēdējām korķī. Huuuu, labi, ka laicīgi tur devos, jo autobusā bija daudzi nervozi skatieni korķainā ceļa virzienā. Ryanairī iekšā un uz silto Rīgu prom. Uz mājām.

Finišs.

Oficiālais laiks 1:31:42, Reālais laiks 1:31:24

Ja, kādam interesē kā man gāja (skrējās) tieši trasē, tad šeit būs sīkāki cipari.

Secinājumi.

 • Beļģu alus arī rullē.
 • Ar google maps telefonā viss bez stresa atrodams.
 • Luxexpo organizatoriskie jautājumi viņiem perfekti atrisināti un pārdomāti ērtuma ziņā priekš dalībniekiem. Pasta party baigi garšīgā. Personalizētā medaļa uzreiz pieejama. Ēdiens/dzēriens (alus) pēc finiša tik cik lien vēderā 🙂
 • Blablacar vot šis gan ir jāatceras, lieti noderēs.
 • Luksemburgu noteikti varu ieteikt kā ceļojuma mērķi vai vismaz pieturu noteikti. Gan skaista daba, gan sakopta pilsēta.

Izmaksas.

 • Reģistrācija – 29 eur, laika čipa īre 13 eur (ja atgriez čipu atdod 5 eur), personalizēta medaļa – 12 eur, kopā 54 eur
 • Autobuss Rīga-Viļņa – 5 eur
 • Lidmašīna Viļņa-Brisele, Brisele-Rīga  – 54.89 eur
 • Transports Brisele-Charleroi lidosta – 14 eur
 • Blablacar Brisele-Luxemburga, Luxemburga-Brisele – 35 eur
 • Sabiedriskais transports Briselē kopā 14.40 eur (24 h biļete uz visiem transportiem 7.5 eur, 1 brauciens pie šofera 3 eur, biļešu mašīnā 2.10 eur).
 • Luksemburgā – kopā 6 eur (24 h biļete uz visiem valsts sab. transportiem 4 eur, 1 brauciens 2 eur).
 • Paša tēriņi – 96.7 eur (ieskaitot “Upenītes” un citus latviešu gardumus, ko cienāt namatēvus)

Kopā: 280.1 eur

Tālāk.

Masterplāna piektā pietura vedīs tepat uz Igauniju uz Tallinu septembrī. Tiekās!

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.